Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

GRUPA TUBĄDZIN INWESTUJE MILIONY W NAJNOWSZE ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE

Firma zainwestuje prawie 40 mln złotych w najnowszy sprzęt i rozwiązania technologiczne w fabrykach w Ozorkowie i Tubądzinie. Po rozbudowie Centrum Logistycznego w Cedrowicach, wartej 80 milionów złotych, to kolejny duży krok w kierunku jeszcze lepszej obsługi klienta i perfekcyjnej jakości produktów.

W 2016 r. Grupa Tubądzin uruchomiła jedną z najnowocześniejszych fabryk w tej części Europy. Zakład produkcyjny w Sieradzu został wybudowany w rekordowym tempie i jako pierwszy w kraju zaczął produkować płytki w rozmiarze 120 x 240 cm. Od tego czasu popularność wielkiego formatu płytek nieustannie wzrasta – goszczą one w łazienkach, salonach, korytarzach, ale też przestrzeniach inwestycyjnych i na elewacjach. Dzięki zaawansowanej, włoskiej technologii sieradzka fabryka jest w stanie wyprodukować płytki z dowolnym rysunkiem, wzorem, grafiką czy zdjęciem.

Wkrótce ruszy rozbudowane Centrum Logistyczne w Cedrowicach – inwestycja ta warta była 80 milionów zł. A to nie koniec, Tubądzin właśnie planuje kolejne kroki. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na produkty wielkoformatowe i rektyfikowane, a także perfekcyjną jakość zdobienia płytki, w najbliższych miesiącach dwa zakłady produkcyjne – w Ozorkowie i Tubądzinie – czeka modernizacja.

Zakład produkcyjny Ceramika Tubądzin II w Ozorkowie

Jeśli chodzi o fabrykę w Ozorkowie, to najważniejszą inwestycją jest zakup nowej prasy i modernizacja jednej z linii technologicznych pod kątem produkcji formatu 120 x 60 cm, który obecnie produkowany jest wyłącznie w fabryce w Sieradzu. Ponadto zdecydowano o zakupie drukarki cyfrowej najnowszej generacji, która pozwoli na uzyskiwanie unikatowych zdobień.

Tubądzin jako pierwsza firma w kraju wprowadziła na rynek płytki o wykończeniu satynowym, w dotyku przypominające aksamit. Podążając za coraz wyższymi oczekiwaniami klientów, przyzwyczajonych do najwyższej jakości produktów, w ozorkowskiej fabryce firma buduje także całą nową linię polerską.

Z kolei w Ceramice Tubądzin I w Tubądzinie uruchomiony zostanie nowy dział vetrozy, zajmujący się zdobieniem płytek. Tubądzin od lat słynie z najbardziej wyszukanych form dekoracyjnych – od satynowego w dotyku wykończenia płytki, po trójwymiarowe, dodatkowo zdobione formy w niespotykanym na rynku designie. Obecnie firma planuje zbudować nową halę, która zwiększy możliwości produkcyjne i pozwoli Ceramice Tubądzin jeszcze bardziej poszerzyć asortyment płytek dekoracyjnych.

Ten rok jest dla nas pełen wyzwań i niespodzianek. Pandemia nie spowodowała jednak, że przestaliśmy myśleć o rozwoju firmy, skupiając się wyłącznie na działaniach bieżących. Właśnie teraz robimy wszystko, aby wzmocnić pozycję lidera w branży, zarówno jeśli chodzi o jakość naszych produktów, design, jak i zastosowane technologie. Dzięki wiernym klientom, partnerom i kontrahentom, firmie udało się wejść w trzeci kwartał 2020 r. z dobrym wynikiem finansowym, który udowodnił, że producenci materiałów najwyższej jakości obronią się na rynku. Nowe inwestycje, o wartości prawie 40 milionów złotych pozwalają nam z nadzieją patrzeć w przyszłość – mówi Mirosław Jędrzejczyk, prezes Zarządu Grupy Tubądzin.

Obecnie możliwości technologiczne firmy podziwiać można na elewacji rozbudowanego Centrum Logistycznego w Cedrowicach. Część biurową elewacji ozdobiła grafika Joanny Nowak, projektantki z działu wzornictwa Grupy Tubądzin. Dwie łączące się dłonie są metaforą zwieńczenia procesu twórczego i przypominają, że na końcu technologicznie zaawansowanych procesów jest piękny design, który łączy wszystkich zaangażowanych w powstawanie produktów Grupy Tubądzin. Grafika ta pokazuje jednocześnie nowy trend w projektowaniu budynków i przestrzeni. Okładzina elewacyjna staje się nie tylko materiałem ochronnym, ale też pełni funkcje estetyczne, nadaje przestrzeni nowych znaczeń, współgrając z otoczeniem. Ten nowy obszar w działalności Ceramiki Tubądzin jest już teraz bardzo doceniany przez architektów i klientów, szukających nowych, wyjątkowych rozwiązań.

Rozbudowane Centrum Logistyczne w Cedrowicach 

¬W tej trójwymiarowej instalacji wykorzystanych zostało aż 479 elementów – największy z nich to płytka o wymiarach 120 x 240 cm, a najmniejszy to trójkąt o wymiarach 52 x 45 x 27 cm. Elementy trójwymiarowe obrazu oraz jedna ze ścian elewacji wykonane zostały z płyt Cielo e Terra projektu Doroty Koziara.