Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Spotkanie na Łódż Design Festival i w Grupie Paradyż

15 października br., zaproszeni przez Grupę Paradyż dziennikarze mieli okazję spotkania się z organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Łódź Design 2013 i zwiedzenia terenu wystawy tuż przed jej otwarciem dla publiczności. Organizowany od 2007 r. Łódź Design Festival tworzy platformę wymiany myśli i doświadczeń środowisk twórczych i prezentacji designu od wzornictwa przemysłowego, przez sztukę, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę.

W tym roku festiwal odbył się pod hasłem It’s all about humanity i odnosił się do trzech grup zagadnień: spożywania, zamieszkiwania i empatii. „Dzisiaj, jak nigdy dotąd, projektowanie przesiąknięte jest humanizmem. Design odchodzi od elitarnych koncepcji estetycznych i zaczyna otwierać się na ludzi i ich problemy. Projektanci coraz częściej wykorzystują swoje umiejętności, by szukać rozwiązań dla rodzin, uświadamiają ludziom ich wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wskazują sposoby jego zmniejszenia” – powiedziała podczas spotkania Małgorzata Żmijska,Dyrektor Programowa festiwalu.

Podczas Łódź Design Festival, którego Mecenasem Głównym od wielu lat jest Grupa Paradyż, oprócz wystaw odbywają się m.in. wykłady, warsztaty oraz inne imprezy w centrum festiwalowym i w przestrzeni miejskiej, a także konkurs dla młodych projektantów make me! W tym roku jurorzy wybrali 20 spośród 200 zgłoszonych projektów z dziedziny wzornictwa przemysłowego i grafiki. nagrodą w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez Mecenasa Głównego festiwalu, uhonorowano proste, atrakcyjne wizualnie rozwiązanie dla majsterkowiczów i konstruktorów pt. Beza Elementy-Plastry. Grupa Paradyż przygotowała w tym roku, oprócz stoiska pt. „Dom Iluzji" (fotografia) również „Paradyżową Krainę”, która towarzyszy Łódź Design Festival już od trzech edycji. Jest to cykl bezpłatnych spotkań i warsztatów dla dzieci mających na celu interaktywną edukację i samodzielne projektowanie pod okiem profesjonalistów. W tym roku dzieci budowały „Paradyżową Krainę” na planie miasta z wykorzystaniem elementów ceramicznych. Stopień trudności został dostosowany do wieku uczestników. Zadaniem najmłodszej grupy było przygotowanie krainy nad rzeką, średniej – małego miasteczka z ulicami i placami, a najstarszej – metropolii z wieżowcami, szkołami, sklepami, parkami. Po zwiedzeniu centrum festiwalowego Łódź Design odbyła się wizyta w zakładzie produkcyjnym Paradyż Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim. Dziennikarze zwiedzali laboratorium, w którym badane są płytki ceramiczne. Zaprezentowano metody oznaczania parametrów wymaganych normą PN-EN 14411, a także stosowaną w firmie metodę badania antypoślizgowości płytek podłogowych wg normy DIN 51130:2010. Wzbudziła ona szczególne zainteresowanie, ponieważ polega na tym, że osoba w specjalnym obuwiu kontrolnym maszeruje w pozycji wyprostowanej po badanej powłoce posadzkowej, której nachylenie zwiększa się, poczynając od stanu poziomego aż po kąt akceptacji, przy którym zaczyna się ześlizgiwać. Uzyskany kąt akceptacji służy do oceny stopnia hamowania poślizgu (określany jest współczynnik R jako klasa zdolności przeciwpoślizgowej). Projektanci opracowujący wzory płytek ceramicznych produkowanych przez Grupę Paradyż zaprezentowali dziennikarzom najnowsze kolekcje, które były prezentowane podczas tegorocznych targów Cersaie w Bolonii oraz omówili światowe trendy we wzornictwie. Natomiast bogatą ofertę wyrobów Grupy Paradyż oraz możliwości Studia 3D, m.in. projekty wnętrz w programie CAD Decor Paradyż, można było obejrzeć w Salonie Firmowym w Tomaszowie Mazowieckim.