Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Kolorowo na targach Cevisama 2020

Danuta Kostrzewska-Matynia

Po raz trzydziesty ósmy w Walencji odbyły się targi Cevisama (03–07.02.2020 r.), jedna z najważniejszych na świecie imprez branży płytek ceramicznych. W jedenastu halach na powierzchni ok. 126 tys. m2 oferty prezentowało 847 wystawców z czterdziestu krajów. Wśród nich można było znaleźć m.in. firmy z Włoch, Portugalii, Turcji, Egiptu, Chin, Brazylii, Ukrainy. W tym gronie były dwie firmy z Polski – Grupa Końskie i Cerrad Sp. z o.o. Tradycyjnie najliczniej reprezentowna była Hiszpania (552 firmy).

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str.38-42 Spis treści >>>

Mieszkanie w starym budownictwie targi

Magdalena Kaliszuk-Barańska, Pracownia Autorska K.M.B.

Młody prawnik kupił sześćdziesięciometrowe mieszkanie na starym Mokotowie, w budynk z lat pięćdziesiątych XX w., w którym znajdowała się łazienka o powierzchni 2,4 m2 z wanną długości 140 cm i WC mające mniej niż 1 m2. Za pomocą zmian aranżacyjnych udało się stworzyć z WC, łazienki i części korytarza przyzwoite pomieszczenie wielkości 4,4 m2. Kawałek ściany obok miski ustępowej zostawiłam, żeby schować w niej rury, wymienionej już na szczęście instalacji. Ponadto ściana jest potrzebna do wydzielenia kabiny prysznicowej (fotografia 1). Niestety nie zostały wymienione rury odpływowe od toalet i nadal, co już rzadko się spotyka, mamy system warszawski, czyli odpływ od miski idzie prosto w dół, a na suficie widoczny jest syfon z wyższego piętra. Należy się liczyć z tym, że za jakiś czas będzie wymiana rur i kucie ścian w łazience.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str. 37 Spis treści >>>

Radisson Blu Hotel & Residences w Zakopanem z mozaikami firmy DUNIN

Karolina Kondas DUNIN Sp. z o.o.

Otwarty w drugiej połowie 2019 r. czterogwiazdkowy Radisson Blu Hotel & Residences Zakopane zlokalizowany jest na widokowym zboczu Antałówki. Posiada aż 158 pokoi, a jego niewątpliwym atutem jest centrum Wellness & SPA z dwudziestometrowym basenem, jacuzzi, saunami, łaźnią typu rasul oraz brodzikiem dla dzieci. SPA podzielone jest na atrakcje dla gości hotelowych oraz Private SPA, gdzie poza basenem można również zrelaksować się w jacuzzi, łaźni parowej, saunie suchej oraz na leżankach z hydromasażem.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str. 36 Spis treści >>>

Duże płyty ceramiczne w salonie

Magdalena Kaliszuk-Barańska, Pracownia Autorska K.M.B. 

Fotografie przedstawiają salon z aneksem kuchennym w jednorodzinnym domu w Otrębusach. Duży taras, wyjścia do ogrodu i ogrzewanie podłogowe skłoniły inwestorów do wybrania płyt ceramicznych na podłogę. Spodobały się płyty Torano White lappato w formacie 119,8 x 119,8 cm marki MONOLITH produkowane przez firmę Tubądzin. Zostały one położone na całym parterze domu. W salonie pojawiły się jeszcze płyty Aulla Graphite 120 x 240 cm także marki MONOLITH jako obudowa kominka (fotografia 1). Trudnego zadania transportu dużych formatów i wycięcia skomplikowanych otworów podjęła się siostra właścicielki, która posiada zakład kamieniarski i zrobiła to bardzo precyzyjnie.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str. 12 Spis treści >>>

Wszystkie odcienie Koloru Roku

Danuta Baprawska, trenerka kolorystyczna, konsultantka marketingowa

Każdego roku wybór tego najważniejszego koloru rozpala wyobraźnię projektantów, stylistów, architektów i dekoratorów wnętrz. Na premierę czeka cała branża modowa i wnętrzarska. Nic dziwnego, ponieważ wybrany odcień wpływa na kolorystykę całych kolekcji produktowych. Instytut Pantone oraz wielu producentów farb przedstawia swoje propozycje Koloru Roku. Czym się różnią? Co je ze sobą łączy? Przyjrzyjmy się wszystkim proponowanym odcieniom Koloru Roku.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str. 33-34 Spis treści >>>

Zalety płytek o grubości 6 mm

Gres ze względu na swoje właściwości użytkowe stał się jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów ceramicznych. Znajduje zastosowanie zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i wnętrzach mieszkalnych dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym, takim jak: wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne; mrozoodporność; łatwość utrzymania w czystości oraz mnogość formatów i wzorów. Ze względu na gabaryty oraz twardość, montaż gresu może stanowić wyzwanie dla glazurnika, dlatego też producenci sięgają po coraz nowocześniejsze technologie produkcji w celu utrzymania bardzo dobrych parametrów, a jednocześnie dostarczenia produktu łatwego w montażu. Z tego powodu na rynku
pojawił się gres o grubości 6 mm, który ma wiele zalet – cieńsza warstwa masy użytej do produkcji pozwala na zmniejszenie wagi płyt, a co za tym idzie, transport materiału z punktu A do punktu B wymaga mniejszego nakładu energii.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str. 30 Spis treści >>>

Dobór płytek do pomieszczeń przeznaczonych do użytkowania przez osoby niepełnosprawne

Mariusz Stańczyk, SERVICE & TECHNICAL ADVISORY TEAM LEADER CERSANIT S.A.

Osoby niepełnosprawne codziennie napotykają na swojej drodze wiele przeszkód, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Nie inaczej jest w przypadku pomieszczeń domowych, które nie zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z odpowiednimi przepisami i wytycznymi. W pierwszej kolejności należy skupić się na posadzce, która jest bazą wyjściową do dalszej realizacji projektów związanych z wyposażeniem oraz wystrojem pomieszczeń. Zgodnie z przepisami posadzka powinna być wykonana z materiałów gładkich, twardych, nienasiąkliwych i odpornych na detergenty. Wszystkie te cechy mają posadzki wykonane z płytek ceramicznych,

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str. 26 Spis treści >>>

Przelewy i kształtki pochwytowe w basenach

Martin Popek
Przedstawicielstwo Lasselsberger s.r.o. w Polsce, Kerpol Sp. z o.o.

Wzależności od przeznaczenia i rodzaju niecki basenowej stosuje się różne rodzaje przelewów i pochwytów. Przelewy służą do odprowadzenia wody z niecki w celu filtracji i odkażenia. Wody z plaży i innych powierzchni niż niecka pod żadnym pozorem nie wolno odprowadzać do kanału przelewowego. Kanał ten może być umieszczony na krawędzi plaży lub w niecce. Odpływy z kanału powinny być umieszczone w odległości nie większej niż 2,5 m. Ze względu na obniżenie hałasu powodowanego „chlapnięciem wody” krawędź kanału od strony niecki powinna być pochylona o 12°, co zmniejsza hałas w hali basenowej nawet o kilkanaście dB.

czytaj więcej >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 23-25 (spis treści >>)

ASCER wspiera hiszpańskich producentów płytek ceramicznych

Z Alberto Echavarria, Sekretarzem Generalnym ASCER – Stowarzyszenia Hiszpańskich Producentów Płytek Ceramicznych rozmawia Danuta Matynia

Danuta Matynia: Jak silną reprezentacją hiszpańskich producentów płytek ceramicznych jest ASCER i na czym koncentrują się obecnie działania tej organizacji? Alberto Echavarria: ASCER zrzesza obecnie 123 firmy. Praktycznie jest reprezentantem całej branży, gdyż udział jego członków w produkcji hiszpańskich płytek ceramicznych wynosi 95%. Opracowujemy różne strategie wspólnego działania, a będąc silnym reprezentantem branży ważnej dla hiszpańskiej gospodarki, często uzyskujemy efekty, jakich nie osiągnęłyby firmy, działając indywidualnie. Bardzo ważnym zadaniem Stowarzyszenia jest promocja hiszpańskich płytek, szczególnie za granicą.

czytaj więcej >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 22 (spis treści >>)

Polski rynek płytek ceramicznych w 2019 r. w ocenie producentów, importerów i dystrybutorów

Tradycyjnie w pierwszym wydaniu kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” prezentujemy wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych, w których podsumowują wyniki 2019 r. Publikacja ta cieszy się dużym zainteresowaniem i pozwala choć orientacyjnie pokazać sytuację polskiego rynku płytek ceramicznych.

czytaj więcej >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 16 (spis treści >>)

Produkcja płytek ceramicznych i zapraw murarskich w 2019 roku

mgr Małgorzata Kowalska

W 2019 r. wyprodukowano znacznie mniej płytek ceramicznych i ceramicznych płyt chodnikowych oraz zapraw murarskich, obejmujących zaprawy klejące i do spoinowania, niż w 2018 r. Wielkość produkcji płytek ceramicznych i płyt chodnikowych raportowanej przez duże przedsiębiorstwa przemysłowe, o liczbie pracujących 50 i więcej osób, wyniosła w 2019 r. 1 774,3 tys. t i była o 2,5% mniejsza niż w 2018 r., a mierzona w m2 wyniosła 108 517 tys. m2, tj. o 1,1% mniej. Tak słabe efekty wynikały głównie ze spadku produkcji w II półroczu...

czytaj więcej >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 12 (spis treści >>)

Europejska Federacja Producentów Ceramicznych Okładzin i Bruku CET powołała nowego prezydenta

10.12.2019 r. Roman Blažiček, dyrektor zarządzający koncernu LASSELSBERGER został prezydentem Europejskiej Federacji Producentów Ceramicznych Okładzin i Bruku CET na trzyletnią kadencję. Dzięki swojemu doświadczeniu i pozycji będzie mógł wspierać rozwój przemysłu ceramicznego w Europie. CET reprezentuje europejski przemysł ceramiczny, będąc członkiem szerszej organizacji Cerame – Unie, grupującej producentów wszystkich gałęzi przemysłu ceramicznego. Jej misją jest zapewnienie, aby głos tego innowacyjnego przemysłu był słyszany na forum UE. Struktura Cerame – Unie obejmuje dziewięć zespołów (asocjacji), a Zespół Ceramicznych Okładzin i Bruku jest jednym z nich. Inne zespoły to: Cegły i Materiałów Pokryć Dachowych; Porcelany; Ceramiki Sanitarnej; Materiałów Ogniotrwałych; Przewodów Rurowych; Ceramiki Technicznej; Emalii; Gliny. Członkowie Cerame – Unie są krajowymi przedstawicielami zespołów ceramicznych i towarzystw z całej Europy, którzy efektywnie współpracują ze sobą, poszukując rozwiązań problemów wywierających wpływ na przemysł ceramiczny w Europie.

strona www >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 14 (spis treści >>)

Cerrad wśród laureatów Diamentów Forbesa 2020

Firma Bisnode Polska, we współpracy z miesięcznikiem „Forbes”, opracowała coroczne zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce, wśród których jest firma Cerrad Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa, które znalazły na liście, mogą szczycić się tytułem Diament Forbesa. W zestawieniu są firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość.

strona www >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 13 (spis treści >>)

Doroczne spotkanie RAKO z partnerami handlowymi

Spotkanie odbyło się 20.11.2019 r. w podziemnych komorach solnych Drozdowice i Haluszka kopalni soli Wieliczka. Firma Kerpol będąca przedstawicielem handlowym na Polskę firmy LASSELSBERGER, producenta płytek marki RAKO, zorganizowała na zaproszenie Herberta Krausa, Dyrektora Handlowego doroczne spotkanie z najlepszymi polskimi partnerami handlowymi. Uczestniczyło w nim ok. 60 przedstawicieli najlepszych polskich partnerów handlowych oferujących płytki czeskich zakładów wchodzących w skład firmy LASSELSBERGER.

strona www >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 13 (spis treści >>)

Nowy zarząd Ceramiki Paradyż

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników jednogłośnie podjęło uchwałę o powołaniu 1 grudnia 2019 r. nowego, sześcioosobowego zarządu Ceramiki Paradyż. Funkcję prezesa zarządu objął Jurand Brzeziński, który tego dnia dołączył do firmy. Zarząd Ceramiki Paradyż w nowym, wzmocnionym składzie stawia sobie za cel usprawnienie procesów biznesowych i operacyjnych oraz konsekwentne zwiększanie pozycji rynkowej w branży ceramicznej.

strona www >>>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 3/2019, strona 12 (spis treści >>)

NOWY ZARZĄD CERAMIKI PARADYŻ

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników jednogłośnie podjęło uchwałę o powołaniu 1 grudnia 2019 r. nowego, sześcioosobowego zarządu Ceramiki Paradyż. Funkcję prezesa zarządu objął Jurand Brzeziński, który tego dnia dołączył do firmy. Zarząd Ceramiki Paradyż w nowym, wzmocnionym składzie stawia sobie za cel usprawnienie procesów biznesowych i operacyjnych oraz konsekwentne zwiększanie pozycji rynkowej w branży ceramicznej.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wokół Płytek Ceramicznych nr 1/2020 str. 12 Spis treści >>>