Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 3/2021 
(Lipiec - Wrzesień
)

Zapraszamy do lektury nr 3/2021 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych". Znajdziecie w nim Państwo prezentacje kolekcji nominowanych w II edycji konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2021, artykuł o rynku płytek w I półroczu 2021 r., a także przeczytacie o zasadach układania płytek wielkoformatowych. Życzymy ciekawej lektury!  

 

 

Uroczyste otwarcie fabryki VALDI CERAMICA w Stąporkowie

13 maja 2011 r. w  Stąporkowie,  na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, odbyło się uroczyste otwarcie  fabryki  VALDI CERAMICA, jednego z  najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcji ściennych i podłogowych płytek ceramicznych. Wśród honorowych gości obecny był Mieczysław Kasprzak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

 Waldemar Dzionek

 

Budowa fabryki rozpoczęła się w 2009 r. na terenie byłych Zakładów Wyrobów  Kamionkowych. W ciągu dwóch lat powstał  zakład lokujący VALDI CERAMICĘ wśród najbardziej w Europie zaawansowanych technologicznie producentów płytek ceramicznych. Inwestycja pochłonęła 150 mln zł. Innowacyjność przedsięwzięcia potwierdza również charakter i wysokość przyznanego dofinansowania unijnego. W ramach działania ‘Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 firma VALDI CERAMICA Sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości  41 480 762 zł.

 

W stąporkowskiej fabryce zainstalowano  dwie linie :  tradycyjną oraz  m. in. najnowocześniejszą na świecie linię technologiczną Continua do produkcji płytek gresowych w formacie nawet do 120x120 cm.  Dostawcą tej linii i technologii jest znany  na świecie producent maszyn ceramicznych – włoska firma SACMI. Linia Continua, którą zainstalowano w zakładach VALDI CERAMICA została odpowiednio zmodyfikowana  i dostosowana do potrzeb polskiej fabryki przy współpracy innych włoskich producentów maszyn i urządzeń takich jak: LB Officine Meccaniche S.p., BMR S.p.A. i SYSTEM S.p.A.  Wykorzystana technologia pozwala na produkcję płytek typu gres porcellanato  ze wszystkimi rodzajami wykończenia powierzchni: gresy naturalne, szczotkowane, półpolerowane, polerowane, strukturalne, a przy tym rektyfikowane. Powstają w ten sposób płytki ścienne i podłogowe mrozoodporne, o uniwersalnym zastosowaniu – zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach użyteczności publicznej, nadające się do użytkowania tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Produkty firmy VALDI CERAMICA tworzone są we współpracy ze światowej klasy studiami designerskimi, a estetyka najnowszych wzorów produktów potwierdza nie tylko ich najwyższą jakość, ale również unikatowość

Produkty firmy sprzedawane są pod dwiema markami: VALDI CERAMICA (produkty dla segmentu Premium) oraz  DECORE. Łącznie, zaprojektowano dotychczas 23 kolekcje płytek ceramicznych i oferta ta jest systematycznie wzbogacana. Warto przypomnieć, że kolekcje DOWNTOWN oraz ARAGONA SELECT (wcześniejsza nazwa NAVONA SELECT) były laureatami konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2010 – kolekcja DOWNTOWN zdobyła tytuł Perła Ceramiki UE 2010, a kolekcja ARAGONA SELECT - aż dwa tytuły: Perłę Ceramiki UE 2010 oraz Perłę Ceramiki Dystrybutorów 2010.