Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Ponad 80 proc. Polaków nie korzystało z dotacji, choć mogło

Najnowsze badanie Centrum Analiz Branżowych wykonane na zlecenie Koalicji Termomodernizacji wykazało, że ponad połowa Polaków wymieniających w ub. roku w swoich domach okna na te bardziej energooszczędne, nie wiedziała, że może ubiegać się o dotację na ten cel. Zaledwie 13 proc. inwestorów z tej formy dofinansowania skorzystało.

Badanie przeprowadzono na grupie inwestorów, którzy zdecydowali się w roku 2022 na wymianę okien w swoich domach bądź mieszkaniach. Na pytanie czy skorzystali z jakiejś formy dotacji do tej wymiany, zaledwie 13 proc. odpowiedziało pozytywnie. Zaskakująco mało, bo przecież od 4 lat funkcjonuje program Czyste Powietrze, w którym wymiana okien lub drzwi jest dotowana. Zadano więc pytanie o powód nie uzyskania dotacji. 5 proc. inwestorów odpowiedziało, że owszem wystąpili o dotację, ale nie uzyskali jej. Nie uzyskało jej również 24 proc. badanych, którzy wiedzieli że mogą, ale nie starali się o nią. Najciekawsza jest jednak grupa 56 proc. inwestorów, którzy w ub. roku wymienili okna: nie starali się o dotację na ten cel, bo nie wiedzieli, że mogą się starać! Jeśli tak wysoka jest niewiedza o dotacjach wśród ludzi, którzy już się zdecydowali na jakąś częściową termomodernizację swojego domu, to jak mało muszą wiedzieć o nich ci, którzy o wymianach nawet nie myślą? Jednak nie tylko niewiedza samych klientów byłą tutaj problemem, ale także jej brak wśród dilerów okien i drzwi, którym brakowało wiedzy na temat programów dotacyjnych na rzecz termomodernizacji budynków. To się jednak w najbliższym czasie zmieni.

Aby skutecznie ograniczyć straty ciepła w polskich domach, wiedza o programie Czyste Powietrze i oferowanych przez niego dotacjach musi trafić pod strzechy. To dlatego powstała Koalicja Termomodernizacji, aby wesprzeć działania organizatorów tego Programu i trafić bezpośrednio do zainteresowanych. W sezonie 2023 w kilkuset salonach okienno-drzwiowych w całej Polsce zasiądą doradcy ds. dotacji, by każdemu zainteresowanemu ociepleniem swojego domu doradzić jak to zrobić, pomóc wypełnić wnioski i przeprowadzić cały proces. Po raz pierwszy w jednym miejscu będzie można uzyskać nie tylko wiedzę, ale i pomoc w realizacji całego zakresu prac termomodernizacyjnych. Koalicja stawia sobie za cel w roku 2023 co najmniej podwojenie liczby beneficjentów programu Czyste Powietrze z feralnych 13 proc. do co najmniej 26 proc. oraz szerokie informowanie o możliwości uzyskania dotacji na termomodernizację przez niemal każdego właściciela domu w Polsce. Cel ten będzie zrealizowany poprzez kursy szkoleniowe, w których udział biorą przedstawiciele firm handlujących m.in. oknami, drzwiami i bramami. Inicjatywa ta doskonale się wpisuje w korzystne zmiany w programie Czyste Powietrze, które obowiązują od 3 stycznia 2023 roku. Obecnie więcej osób może skorzystać z dofinansowania a do dyspozycji są wyższe kwoty na termomodernizację budynku oraz wymianę „kopciucha”. Ważną zmianą jest też fakt, że po zmianach nie musimy rozpoczynać inwestycji od wymiany źródła ciepła, a możemy np. od wymiany okien.

Wykres: Odsetek Polaków wymieniających okna, którzy słyszeli o możliwości skorzystania z dotacji na termomodernizację

/Czy słyszał(a) Pan(i) o możliwości otrzymania dotacji na wymianę okien?/

Źródło: Raport Jak Polacy kupują okna, edycja 2023, Centrum Analiz Branżowych

 


O Koalicji:
Koalicja Termomodernizacji powstała w grudniu 2022 roku jako porozumienie przedsiębiorstw działających na rzecz upowszechnienia wiedzy o programach dotacji do termomodernizacji budynków w Polsce. Podstawowym zadaniem Koalicji jest wykształcenie grupy kilkuset doradców, którzy w punktach sprzedaży służyć będą inwestorom pomocą w przeprowadzeniu całego procesu termomodernizacji i uzyskaniu dotacji na ten cel. Więcej o Koalicji na stronie: dotacjenaokna.pl .