Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Jak uniknąć pleśni w łazience?

Pleśń i grzyby rozwijające się na ścianach, sufitach czy podłodze są bardzo częstym problemem pomieszczeń o zwiększonej wilgotności powietrza. Należą do nich łazienki, suszarnie i pralnie. Rozwój tych mikroorganizmów źle wpływa na zdrowie osób korzystających z tych pomieszczeń. Ponadto mocno obniża estetykę całego wnętrza. Jak uniknąć tego problemu i zapobiec jego powstawaniu w przyszłości? Co jest przyczyną rozwoju grzybów i pleśni? Dziś podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem.

Wybierz odpowiednie kratki i drzwi łazienkowe
Główną przyczyną rozwoju pleśni i grzybów w łazience jest utrzymująca się wilgoć w powietrzu. Wydziela się ona podczas każdej kąpieli i prania w wysokiej temperaturze. Ponadto korzystanie z wody z kranu również przyczynia się do zwiększania wilgotności powietrza tak jak suszenie prania, czy mokrych ręczników na grzejnikach łazienkowych. Czy zatem nie da się uniknąć pleśni i grzybów w łazience?

Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Prawidłowa wymiana powietrza umożliwia pozbycie się nadmiaru pary wodnej i obniżenie wilgotności powietrza we wnętrzu łazienki. To z kolei pozwoli Ci uniknąć rozwoju pleśni i grzybów.

W mieszkaniach w bloku najczęściej obecne są kanały wentylacyjne i stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Aby zapewnić jej odpowiednie działanie, otwór wentylacyjny nie powinien być zasłonięty, dzięki czemu zachowany jest ciąg powietrza. Dziura w ścianie jednak niezbyt dobrze wpływa na aranżację łazienki. Aby ją dobrze wykończyć, wykorzystaj kratki wentylacyjne. Przy ich wyborze zwróć uwagę nie tylko na rozmiar, ale także na stopień ich zabudowania. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest słaba wentylacja, wybierz modele wyposażone w kratkę i pozbawione dodatkowej osłony przeciw insektom.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia łazienki poprawiającym wentylację jest odpowiednie skrzydło drzwi. Musi być ono wyposażone w otwory, kratkę lub podcięcie, które zwiększają przepływ powietrza i jego wymianę. Utrzymuje to również prawidłowy ciąg wentylacyjny nawet przy zamkniętych drzwiach łazienki.

Postaw na wentylatory łazienkowe
W pomieszczeniach o bardzo słabej wentylacji można zastosować także wentylatory łazienkowe. Są to urządzenia, które montuje się zamiast kratek w otworach wentylacyjnych. Zasilane są energią elektryczną i wyposażone w ruchomy wiatrak. Ich zadaniem jest zapewnienie stabilności i odpowiedniej siły ciągu. W ten sposób wpływają na prawidłową cyrkulację powietrza i usuwanie pary wodnej z łazienki. Wentylator możesz uruchamiać ręcznie za pomocą przycisku lub podłączyć go do włącznika światła. Wówczas uruchomi się automatycznie, kiedy wejdziesz do łazienki i zapalisz światło.

Dbając o odpowiednią wentylację w swojej łazience, łatwo unikniesz rozwoju grzybów i pleśni na ścianach oraz suficie. Pamiętaj, aby nie zasłaniać zanadto otworu wentylacyjnego lub zamontować w nim wentylator łazienkowy. Drzwi do łazienki powinny być także wyposażone w otwory, kratkę lub podcięcie, które utrzymują prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki temu w Twojej łazience nie będzie zalegała para wodna przyczyniająca się do rozwoju grzybów i pleśni.