Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Włoscy producenci płytek stopniowo ponownie uruchamiają produkcję

Jak podaje Ceramic - world web począwszy od  27 kwietnia br. włoscy producenci płytek ceramicznych mogli ponownie uruchomić piece po pięciotygodniowym przestoju. Zgodnie ze stanowiskiem Ministrów ds. Rozwoju Gospodarczego, Zdrowia, Infrastruktury i Transportu, wszystkie przedsiębiorstwa zorientowane na eksport były uprawnione do wznowienia produkcji po powiadomieniu Prefekta prowincji.

Oznacza to nie tylko producentów płytek, ale także dostawców maszyn i urządzeń, surowców i komponentów do ich produkcji, w tym szkliw i tuszy ceramicznych.W przypadku firm z Sassuolo ponowne uruchomienie produkcji mogło nastąpić na tydzień przed 4 maja br., tj. datą ustaloną przez rząd włoski stopniowego zmniejszania ograniczeń (faza 2).

W rzeczywistości nie wszystkie firmy ceramiczne w regionie Sassuolo ponownie skorzystały z możliwości otwarcia firm 27 kwietnia i wolały poczekać do 4 maja. Wśród firm, które już w kwietniu uruchomiły ponownie  piece, znajdują się największe grupy branży płytek ceramicznych, w tym m.in. Concorde Group, Florim, Marazzi, Iris, Panariagroup, Rondine i Italgraniti.

Powrót do produkcji na pełną skalę będzie odbywał się stopniowo, zgodnie z potrzebami każdej firmy. Jest to jednak przynajmniej krok naprzód, który pozwoli im  nadążyć za zagranicznymi konkurentami, którzy byli w stanie kontynuować działalność w ostatnich tygodniach lub którzy mieli znacznie krótszy  przestój.