Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2023 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2023, w którym znajdują się m.in. wyniki konkursu „Perły Ceramiki UE 2022”; polski rynek płytek ceramicznych w ocenie producentów, importerów i dystrybutorów; omówienie najważniejsze problemów branży płytek ceramicznych oraz działania podejmowane przez Polską Unię Ceramiczną; produkcja i sprzedaż płytek i zapraw murarskich w 2022 r.; import płytek do Polski; a także artykuł dotyczący okładzin ceramicznych i hydroizolacyjnych w przelewach basenów.

 

 

Firmy ColorGate i Durst Phototechnik AG zacieśniają współpracę

Firmy: Durst Phototechnik AG, czołowy światowy producent przemysłowych drukarek cyfrowych, oraz ColorGATE, czołowy światowy dostawca oprogramowania, programu RIP oraz sterowników do drukarek ogłosiły w lipcu br., że stają się partnerami i wyłącznym dystrybutorem swoich produktów przeznaczonych dla branży płytek ceramicznych, a także wspólnie zaoferowały klientom innowacyjną opatentowaną metodę zarządzania kolorami, wykorzystującą rozwiązania dotyczące stałości barw w cyfrowym procesie zdobienia płytek, obejmujące nowatorską, opatentowaną technologię pomiaru kolorów RSC i serwer produkcyjny Ceramic Productionserver (CPS).

Metoda zapewnia perfekcyjną odtwarzalność i powtarzalność barw oraz wzorów na płytkach podłogowych i ściennych, nawet gdy ich produkcję wznawia się po pewnym czasie. Firmy współpracowały wcześniej, a jej owocem jest m.in. wersja oprogramowania 10.30, pozwalająca zoptymalizować wiele procesów typowych w przypadku zdobienia płytek ceramicznych.

Sterowniki ColorGATE dostarczane do wszystkich urządzeń serii Gamma firmy Durst zapewniają bezpośrednią komunikację pomiędzy serwerem CPS a drukarką i kontrolują wszystkie istotne ustawienia, takie jak rozdzielczość czy prędkość linii produkcyjnej. Wszystkie dane są automatycznie przesyłane wraz z projektem danego wzoru. Możliwe jest szybkie, proste i precyzyjne dopasowanie kolorów w dosłownie kilku krokach, z jednoczesnym zachowaniem powtarzalności produkcji i znacznym zmniejszeniem liczby prób, a więc i liczby przestojów. Metoda zarządzania kolorami uwzględnia wszelkie zmiany w czasie (szkliwo, warunki wypalania itd.).

Jest to jedyne takie rozwiązanie z superszybkim odczytem danych i wykresów testowych do zdobienia płaskich lub strukturalnych powierzchni płytek. Odczyt to kwestia sekund (w przypadku innych systemów wynosi od 40 minut do 1,5 godziny). Znacznie skraca to czas przed rozpoczęciem produkcji, szczególnie w przypadku projektów powtarzalnych.