Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Spotkanie promujące książkę o ceramice i mozaikach

14 stycznia 2016 r. o godz. 12.30 w Kinie Kijów przy al. Zygmunta Krasińskiego 34 w Krakowie odbędzie się spotkanie promujące książkę Bożeny Kostuch „Kolor i blask” na które zaprasza Muzeum Narodowe w Krakowie.

Książka Bożeny Kostuch „Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku” należy do tych, które czyta się i ogląda z równą przyjemnością. Autorka, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, znawczyni ceramiki, opisała w niej i usystematyzowała kilkaset kompozycji, które można oglądać w 32 miejscowościach Małopolski, w tym w Krakowie, Tarnowie, Krynicy, Starym i Nowym Sączu oraz Zakopanem. Poświęciła temu zadaniu kilka lat pracy, zarówno prowadząc gruntowne badania w terenie, jak i szperając w archiwach. W rezultacie otrzymaliśmy album, który nie tylko porządkuje wiedzę o pięknych i wracających do łask detalach architektury, ale równie dobrze może pełnić rolę przewodnika szlakiem szklanych i ceramicznych cudów Małopolski.
Zaletą wydawnictwa jest kilkaset pięknych fotografii istniejących dekoracji oraz unikatowe zdjęcia archiwalne tych, które uległy zniszczeniu. Może to naiwne życzenie, ale bylibyśmy szczęśliwi, gdyby niniejsza monografia sprawiła, że pomysł usunięcia choćby jednej dekoracji architektonicznej w Małopolsce poprzedzony zostanie refleksją… – napisała we wstępie do książki Bożena Kostuch.