Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2022 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2022, w którym znajdują się m.in. wyniki I edycji konkursu „Perły Ceramiki UE 2022”; wywiad z Filipem Cegłowskim, Group Chief Commercial Officer, Grupa Cerrad; artykuły dotyczące produkcji płytek ceramicznych w I kwartale 2022 r.; eksportu hiszpańskich płytek; zasad doboru kleju do przyklejania płytek ceramicznych; reklamacji odcieni barwy; a także sztuki budowlanej oraz przygotowań do wykonywania prac w łazienkach w ramach cyklu DNA GLAZURNIKA.

 

 

Spotkanie promujące książkę o ceramice i mozaikach

14 stycznia 2016 r. o godz. 12.30 w Kinie Kijów przy al. Zygmunta Krasińskiego 34 w Krakowie odbędzie się spotkanie promujące książkę Bożeny Kostuch „Kolor i blask” na które zaprasza Muzeum Narodowe w Krakowie.

Książka Bożeny Kostuch „Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku” należy do tych, które czyta się i ogląda z równą przyjemnością. Autorka, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, znawczyni ceramiki, opisała w niej i usystematyzowała kilkaset kompozycji, które można oglądać w 32 miejscowościach Małopolski, w tym w Krakowie, Tarnowie, Krynicy, Starym i Nowym Sączu oraz Zakopanem. Poświęciła temu zadaniu kilka lat pracy, zarówno prowadząc gruntowne badania w terenie, jak i szperając w archiwach. W rezultacie otrzymaliśmy album, który nie tylko porządkuje wiedzę o pięknych i wracających do łask detalach architektury, ale równie dobrze może pełnić rolę przewodnika szlakiem szklanych i ceramicznych cudów Małopolski.
Zaletą wydawnictwa jest kilkaset pięknych fotografii istniejących dekoracji oraz unikatowe zdjęcia archiwalne tych, które uległy zniszczeniu. Może to naiwne życzenie, ale bylibyśmy szczęśliwi, gdyby niniejsza monografia sprawiła, że pomysł usunięcia choćby jednej dekoracji architektonicznej w Małopolsce poprzedzony zostanie refleksją… – napisała we wstępie do książki Bożena Kostuch.