Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 3/2024 
(lipiec-wrzesień)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 3/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w II etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I półroczu 2024 roku oraz importu płytek z Azji do UE. W tym wydaniu zamieszczamy też m. in. artykuł o klejach żelowych oraz układaniu płytek wielkoformatowych oraz bledach podczas wykonywania okładzin ceramicznych na taradach i balkonach. Zapraszamy do lektury.

 

 

Kolejna BUDMA za nami

Zakończyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA. Jak podają organizatorzy, tegoroczna impreza (29.01-01.02.2013 r.) zgromadziła ponad 1000 wystawców z 35 państw z całego świata. Przez cztery dni targowe hale BUDMY 2013 odwiedziło ponad 53 tys. osób.

Zakończone targi BUDMA 2013 dedykowane były czterem grupom docelowym: architektom, handlowcom, deweloperom oraz wykonawcom. Przez cztery dni ponad 1000 firm zarówno z Polski, jak i z zagranicy (1/3 wystawców) prezentowało swoją bogatą ofertę i nawiązywało nowe kontakty handlowe. Równolegle miały również miejsce trzy wydarzenia ściśle powiązane z branżą budowlaną: Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, CBS – Sport Rekreacja Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej GLASS. Łącznie te 4 ekspozycje zajmowały niemal 60 tys. m2 (prawie cały teren MTP).

Zwiedzający (ponad 53 tys. osób) mogli też uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach towarzyszących targom, seminariach i konferencjach. Do najważniejszych z nich należały m.in.:
- Forum Architektury – cykl dedykowany architektom, zrealizowany przy współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum przygotowano specjalną ścieżkę zwiedzania dla architektów i projektantów – Strada Di Architettura 2.0, służącą do pokazania bezpośredniego powiązania pomiędzy twórcami architektury a przemysłem. Niezwykle ciekawy był również wykład jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów profesora Renato Rizzi.

- BudShow – ekspozycja poświęcona budownictwu energooszczędnemu. Organizatorzy przygotowali przekrój drewnianego domu autonomicznego, do którego budowy i wykończenia wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania, zarówno pod kątem ekologii, jak i energooszczędności. Autorem projektu jest Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design.

- Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzała nowa inicjatywa organizatorów nazwana Strefą Testów. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, pod okiem specjalistów każdy, własnoręcznie i w działaniu mógł wypróbować prezentowany sprzęt i materiały budowlane. Można było między innymi przetestować produky marki Sopro. W "Strefie Testów" odbyły się również II Poznańskie Zawody Płytkarzy zorganizowane przez Polski Zrzeszenie Płytkarzy wraz z firmami wspierającymi WIM, Tubądzin, Flugger, Viega, Izohan, SDHS i Rubi.

- W ramach targów WinDoor-tech powstała Fabryka Okien na Żywo czyli pełnowymiarowa, zaawansowana linia produkująca okna PCV w czasie rzeczywistym - jak w prawdziwym zakładzie. Wyprodukowane podczas targów okna przekazane zostały Placówce Wsparcia Dziennego oraz Stacji Opieki w Wieliczce w ramach akcji charytatywnej Otwórzmy Dzieciom Okno na Świat.

- Tegoroczna odsłona targów Glass oprócz prezentacji szerokiego wachlarza możliwości zastosowania szkła w budownictwie i aranżacji wnętrz zaskoczyła jeszcze jedną, wydawałoby się nieosiągalną ideą wybudowania domu stworzonego całkowicie ze szkła. Architekci z włoskiej pracowni SANTAMBROGIOMILANO, udowodnili w praktyce, że Szklany dom jest realny.

- Akademia Młodego Budowlańca to nowatorski projekt mający na celu transfer wiedzy z branży do szkół budowlanych, poprzez wspieranie wiedzy teoretycznej informacjami o praktycznym zastosowaniu nowoczesnych produktów i technologii budowlanych. Dla najbardziej wyróżniających się uczniów projektu Adept Budownictwa przygotowana została specjalna trasa zwiedzania stoisk wystawców.