Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Czym zabezpieczyć drewno w łazience?

Drewno jest przyjemne w dotyku i ociepla wystrój wnętrza. Altax podpowiada, że odpowiednio zabezpieczone drewno można stosować w praktycznie każdym pomieszczeniu domu, nawet w łazience.

Wykończenie łazienki płytkami ceramicznymi jest rozwiązaniem praktycznym i trwałym. Niestety, zdaniem wielu osób wnętrze traci oryginalność i przytulność. Żeby je ocieplić, warto zastanowić się nad wprowadzeniem do łazienki elementów drewnianych. Niestety dla wielu z nas drewno w łazience jest pomysłem trudnym do zaakceptowania. W badaniu opinii Polek i Polaków na temat drewna, przeprowadzonym przez SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r., tylko 6% respondentów uważa, że jest to materiał, który powinien przeważać w wystroju łazienki, kolejne 11% widzi drewno w łazience na równi z innymi materiałami. Wszystko zależy jednak od odpowiedniego doboru i prawidłowego zabezpieczenia deski przed wilgocią.

Jakie drewno wybrać do łazienki?
Elementy drewniane ocieplą nawet najbardziej minimalistyczne wnętrze, a pomieszczeniom urządzonych klasycznie - nadadzą elegancji i przytulności. Z kolei zestawiając ceramikę łazienkową z drewnem, przełamiemy jej chłód, a łazience nadamy lekkości.
Możliwości zastosowania drewna z łazience jest bardzo wiele – można je ułożyć na podłodze bądź ścianie, albo wykorzystać na półki i podesty. Są nawet drewniane wanny. Jednak niezależnie od tego, na co się zdecydujemy trzeba pamiętać, że w tych specyficznych warunkach sprawdzą się tylko wybrane gatunki drewna radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.
Drewno do łazienki musi być twarde i odporne na zniekształcenia – parametry te określone są współczynnikiem skurczu. Przy czym im wyższy procent, tym wyższy współczynnik skurczu, co oznacza że drewno jest narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie. A stąd już tylko krok do powstawania szczelin, skrzypienia i odbarwienia powierzchni. Z polskich gatunków w łazience sprawdzi się dąb, modrzew i buk. W przypadku gatunków egzotycznych - twardy tek, iroko czy merbau.

Czym zabezpieczyć drewno w łazience?
Najlepiej jeśli drewno stosowane w łazience będzie zabezpieczone najpierw impregnatem, a później środkiem ochronno-dekoracyjnym. Impregnat spowoduje, że drewno nie będzie tak łatwo wchłaniało wilgoci. Na mokrym drewnie w krótkim czasie rozwijają się niebezpieczne dla zdrowia grzyby, pleśnie i lęgną owady. W dłuższej perspektywie, drewno będzie szybko niszczeć.
W przypadku środków ochronno-dekoracyjne do drewna w łazience najlepsze będą oleje. Olej do drewna doskonale podkreśli rysunek słojów, a wnikając głęboko w materiał, zabezpieczy go przed wchłanianiem wilgoci. Tu jednak należy pamiętać, żeby każdą deskę pomalować ze wszystkich stron – także od spodu i w miejscach cięcia. Jeśli zdecydujemy się na olej barwiący drewno na jakiś kolor, warto wykonać próbę na niewidocznym fragmencie. Próbniki są zazwyczaj wykonywane na sośnie bądź dębie i w przypadku innych gatunków efekt końcowy może nie być zgodny z oczekiwaniami.
Doradcy techniczni firmy Altax nie polecają do łazienki preparatów, które tworzą twarde powłoki, m.in. lakierów, które tworzą połyskliwą, gładką powierzchnię. Z biegiem czasu lakier będzie się ścierać, co jest normalne, ale w łazience – bardzo szkodliwe. Woda z powietrza będzie dostawać się w szczeliny i rozsadzać powłokę niejako „od środka”. Takich ubytków nie da się uzupełnić miejscowo – trzeba będzie ścierać całą powierzchnię, a podłogę – cyklinować i nakładać preparat od nowa.