Każdy kto remontował choć raz swoje mieszkanie, wie ile problemu może przysporzyć wybór odpowiedniego spoiwa.Kupując klej do płytek ceramicznych musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mają realny wpływ na wybór określonego rodzaju zaprawy. Nie zaszkodzi również poznać tajemnicze – na pierwszy rzut oka – oznaczenia, które znajdziemy na opakowaniu każdego produktu. Ich rozszyfrowanie pozwoli nam wybrać odpowiedni produkt.
Podział klejów do płytek ceramicznych można sprowadzić do trzech zasadniczych kategorii produktów ze względu na: typ podłoża, czas schnięcia i rodzaj płytek. Wszystkie niezbędne informacje takie jak: zastosowanie, czas schnięcia, wymagania termiczne, wydajność czy sposób przygotowania odnajdziemy na opakowaniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zwrócić się o pomoc do sprzedawcy, który z pewnością udzieli fachowych informacji.
Typy klejów. Producenci wyróżniają trzy typy klejów do płytek ceramicznych:
C – kleje cementowe - klej przed użyciem należy połączyć z wodą;
D – kleje dyspersyjne - klej gotowy do użycia od razu;
R – kleje na bazie żywic reaktywnych – mieszanina żywic syntetycznych, wypełniaczy mineralnych i dodatków organicznych twardniejąca wskutek reakcji chemicznej, dostępne w wersjach jedno- lub wieloskładnikowych.
Do najpopularniejszych miejsc stosowania płytek w domu bez wątpienia należą ściany i podłogi. Kuchni, łazienka, schody, taras, garaż, w zależności od konkretnego miejsca powinniśmy precyzyjnie więc dobrać klej –przykładowo umieszczając płytki na tarasie należy użyć produktu wodo i mrozoodpornego, o dodatkowych właściwościach elastycznych – dzięki temu pytki nie popękają. Wybierając zaprawę, której użyjemy w łazience czy też kuchni, w zupełności wystarczy nam klej o podstawowych właściwościach – z pewnością wodoodporny.. Jeżeli natomiast chcemy przyklejać płytki na ścianach, najlepiej odszukać zaprawy cechujące się obniżonym spływem. Z kolei w miejscach, których z różnych względów nie możemy na dłuższy czas wyłączyć z użytkowania, np. przedpokój czy schody, najbardziej odpowiednim rodzajem kleju będzie ten, odznaczający się krótkim czasem wiązania.
Kolejnym
istotny przy prawidłowym doborze kleju czynnikiem, jest również rodzaj podłoża,
do którego będziemy przyklejali płytki. Zwykle umieszczamy je bezpośrednio na
ścianach nieotynkowanych lub otynkowanych. Podłoża takie nie stanowią dużego
problemu pod względem przyczepności i można stosować do nich podstawowe rodzaje
klejów.
Problem pojawia się w przypadku płyt gipsowo – kartonowych. Mogą się one
odkształcać podczas codziennego użytkowania, a zatem musimy zastosować zaprawy
elastyczne, a dodatkowo o wydłużonym czasie otwarcia, co przy okazji znacznie
ułatwi nam pracę podczas precyzyjnego układania płytek
Coraz popularniejsze – zwłaszcza w domach jednorodzinnych – jest ogrzewanie podłogowe . Spoiwo na takim podłożu narażone jest na znaczne różnice i skoki temperatur dlatego najlepszym wyborem w takim miejscu będzie użycie kleju elastycznego, nadążającego za odkształceniami wynikającymi z wahań temperatury.
Szczególnie trudnymi i skomplikowanymi miejscami do układani płytek są miejsca zawierające stare kleje czy izolacja, , dlatego w takich miejscach powinno się stosować wyłącznie zaprawy o podwyższonej przyczepności.
Istotną rolę w doborze zaprawy odgrywa również rodzaj i wielkość płytek ceramicznych. Niektóre płytki cechuje duża nasiąkliwość, dlatego też do ich zamocowania powinno się zastosować spoiwo z białego cementu. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych przebarwień, które mogą wystąpić, w przypadku użycia zwykłego, szarego kleju. Do płytek o małej nasiąkliwości powinno się z kolei stosować specjalne zaprawy przystosowane do tego typu płytek.