Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Dekorowane szkło płaskie

HP Ceramik

Jak wynika z obserwacji aktualnych trendów rozwoju dekoracji do okładzin ceramicznych, szklane elementy (wstawki, listwy, mozaiki) zwłaszcza wykorzystujące druk cyfrowy są obecnie topowym rozwiązaniem z dużym trendem wzrostowym.
Są to elementy jednoszybowe z dekoracjami naszkliwnymi nanoszonymi farbami szklarskimi z reguły technikami drukarskimi, np. sitodrukiem, drukiem cyfrowym, które są następnie utrwalane termicznie. Polskie firmy produkujące takie dekoracje zostały przedstawione w nr 1/2012 kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych”.
Istnieje jednak technologia dekorowania szkła płaskiego umożliwiająca produkcję dekoracji szklanych do okładzin ceramicznych o praktycznie nieskończonej różnorodności barw i wzorów z doskonałą powtarzalnością i odtwarzalnością detalu. Jest to technologia produkcji produkcji dekorowanego szkła bezpiecznego laminowanego o klasie bezpieczeństwa od 1B1 do 3B3 w temperaturze 150 stopni Celsjusza, a więc znacznie niższej od temperatury utrwalania termicznego wymaganej przy tradycyjnej produkcji dekoracji szklanych do okładzin ceramicznych.

W produkcji bezpiecznego szkła laminowanego może być wykorzystany każdy rodzaj szkła, np. szkło hartowane, zwykłe okienne, opty white, piaskowane grubości 1,5 – 15 mm oraz dowolny materiał dekoracyjny, np. tekstylia (jedwab), papier (w tym tapeta czy papirus); siatka metalowa, folia metalowa, folia z nadrukiem solwentowym.