Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Klinkier we wnętrzach

klinkier

Klinkier w salonie? Przyznacie Państwo zestawienie na pierwszy rzut oka dosyć egzotyczne. Wydaje się jednak egzotyczne tylko wtedy, gdy ulegniemy stereotypowym wyobrażeniom o klinkierze: nieszkliwiona płytka, w odcieniach czerwieni i brązu oraz w małym formacie. Przeglądając ofertę producentów płytek klinkierowych – choć raczej należałoby użyć określenia „wyrobów ekstrudowanych” – szybko zorientujemy się, że tradycyjne produkty klinkierowe stanowią jej mniejszość. Wyzwania współczesnego rynku płytek ceramicznych wymusiły, na działach kreacji fabryk posługujących się tą technologią produkcji, zwiększoną aktywność w zakresie wzornictwa.

Producenci, których wyroby jednoznacznie kojarzyły się z zewnętrzną tzw. małą architekturą i użyciem na schodach, tarasach, elewacjach, a we wnętrzach jedynie w bardzo specjalistycznym kontekście (basenów, zakładów przetwórczych lub miejsc wymagających ekstremalnie odpornych produktów) zaczęli wzbogacać swoją ofertę płytek do zastosowań klasycznych. Pojawiły się więc płytki w większych formatach, daleko odbiegających od typowych dla klinkieru (240 x 115 mm, 240 x 240 mm lub elewacyjnej „cegiełki”). Powszechnie dostępne są wyroby od 300 x 300 mm przez 400 x 400 aż po 300 x 900 mm. Obserwując dotychczasowe trendy, z pewnością niebawem będziemy dysponowali jeszcze większymi formatami. Znawcy tematu stwierdzą, że w technologii formowania „na sucho" można wyprodukować płytki o dużo większej powierzchni.

Artykuł w całości zamieszczony w wydaniu papierowym!