Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Płytki klinkierowe

Zgodnie z definicją, podaną w „Słowniku języka polskiego”, klinkier to „ceramiczne tworzywo spieczone o zabarwieniu od żółtego do brunatno-wiśniowego, o właściwościach zbliżonych do kamionki, odznaczający się wytrzymałością na ścieranie i ściskanie, otrzymywany głównie z glin lessowych, używany na posadzki, nawierzchnie dróg, jako cegła okładzinowa itp.”

Słowo „klinkier” pochodzi z holenderskiego klinken, co znaczy dźwięczeć, dzwonić. Zapyta ktoś – cóż wspólnego mają cegły czy płytki klinkierowe z dzwonieniem? Wbrew pozorom mają i to wiele, gdyż dobrej jakości wyroby klinkierowe charakteryzują się tym, że uderzając nimi o siebie usłyszymy czysty, wysoki dźwięczący ton. Nawiasem mówiąc polecam tego typu metodę jako test jakości wyrobów klinkierowych.