Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Właściwości wyrobów do zabezpieczania niecek basenów kąpielowych pod wykładziny z płytek

Żelbetowe baseny kąpielowe, w tym baseny solankowe, w trakcie użytkowania narażone są na działanie różnorodnych czynników niszczących. Z tego względu obiekty te wymagają wielofunkcyjnego zabezpieczenia.

Nieckę basenu wypełnia woda basenowa zawierająca aktywny chlor,  a w przypadku basenów solankowych dodatkowo chlorek sodu. Temperatura wody wynosi ok. 25°C dla basenów kąpielowych i ok. 38°C w przypadku basenów solankowych lub odkrytych z podgrzewaną wodą. Obrzeża niecek basenów odkrytych narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Baseny czyszczone są za pomocą chemicznych środków dezynfekujących (zwykle 2% roztworu wodnego podchlorynu sodowego). Główne przyczyny prowadzące do