Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Renowacja posadzek w obiektach zabytkowych

mgr inż. Henryk Pieczarowski

Przed rozpoczęciem remontu posadzki w obiekcie zabytkowym należy ocenić stan techniczny budynku (szczególnie okładziny ceramicznej) i przygotować projekt prac renowacyjnych i konserwatorskich, który musi być zatwierdzony przez konserwatora zabytków, nadzorującego również prace realizowane przez firmę posadzkarską. Na podstawie zatwierdzonego projektu prac remontowo-konserwatorskich powinny być sporządzone szczegółowe umowy pomiędzy inwestorem a wykonawcą, a także z każdym podwykonawcą robót. W umowie trzeba zawrzeć: zakres remontu, harmonogram prac oraz kosztorys przedwykonawczy. W interesie zleceniobiorcy jest również uzgodnienie, już na tym etapie, warunków odbioru prac, zwłaszcza tych, w przypadku których w polskich przepisach nie ma lub są nieprecyzyjnie określone wymagania.

 

W artykule ponadto: wskazówki, jak powinna być skonstruowana umowa pomiędzy inwestem a wykonawcą, praktyczne porady związane z usuwaniem starej okładziny i renowacją spoin oraz na co zwracać uwagę przy odbiorze robót.