Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Układanie szklanych płytek i dekoracji

mgr inż. Henryk Pieczarowski

W związku z tym, że szkło jest materiałem kruchym wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzi i zapraw klejących, ale również zachowania szczególnych warunków. Dostępne obecnie na rynku szklane materiały okładzinowe są bardzo zróżnicowane pod względem technologii wytwarzania i wykończenia warstwy spodniej. Najlepiej byłoby, aby każdy producent płytek szklanych przygotował wytyczne dotyczące technologii układania swoich wyrobów oraz wskazał zalecane zaprawy klejące i do spoinowania.

Do obróbki płytek konieczne są specjalistyczne narzędzia szklarskie, np. ręczne rozcinacze do szkła, rozcinacze do szkła na mokro z zamkniętą krawędzią diamentową, wiertła diamentowe, otwornice z koronką diamentową. Można ostatecznie użyć konwencjonalnych rozcinaczy do płytek, ale tylko wtedy, gdy diamentowe ostrze jest ostre i lekko się obraca. W przeciwnym wypadku krawędzie będą nierówno wyłamane. Miejsca przecięcia trzeba zeszlifować. Pominięcie tego zabiegu spowoduje bowiem, że po oświetleniu płytki widoczne będą w miejscu jej złamania cienie przypominające rysy.

W artykule ponadto: wytyczne odnośnie wyboru kleju, przygotowania podłoża oraz układania płytek szklanych.