Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Trendy i moda w produkcji płytek ceramicznych

Format płytek ceramicznych

Obecnie najpopularniejsze są płytki wielkoformatowe kwadratowe o wymiarach 60 x 60 cm, modne są też duże płytki prostokątne 30 x 60 cm czy 40 x 60 cm. Oferowane są również płytki w większych formatach, ale stanowią one nie więcej niż 4-5% europejskiej produkcji płytek.


Modularność płytek

Modularność polega na tym, że produkuje się płytkę podstawową w jednym formacie np. 120 x 120 cm i tnie się ją na mniejsze elementy. Jest to bardzo korzystne dla poducentów ze względów finansowych i logistycznych. Do produkcji kolekcji płytek nie wystarczy praktycznie jedna forma, a w magazynach nie muszą zalegać płytki w wielu formatach. Na przykład z jednej płytki 120 x 120 cm można stworzyć bardzo bogatą kolekcję o wymiarach: 30 x 30 cm, 40 x 40 cm, 60 x 60 cm, 30 x 60 cm, 30 x 40 cm, 40 x 60 cm, 120 x 30 cm, 120 x 40 cm oraz 120 x 60 cm. Pozwala to stylistom i architektom wnętrz na tworzenie bardzo interesujących aranżacji, w których głównią rolę odgrywają różne formaty płytek ceramicznych.



grubość płytek ceramicznych, płytki

Niewielka grubość płytek ceramicznych

Minimalna grubość płytek ściennych to 3-4 mm, zaś płytek podłogowych 4,5-6 mm. Są to oczywiście zalecenia ogólne. Jednak przy określaniu minimalnej grubości należy też uwzględnić kształt oraz format płytek, np. listwa 30 x 120 mm nie powinna być cieńsza niż 7 mm. Cienkie płytki mają wiele zalet, do najważniejszych należą m.in.: niższe koszty produkcji i transportu, możliwość układania płytek na istniejącej okładzinie ściennej lub/i podłogowej (remontu bez skuwania staƒrych płytek) oraz niewielki ciężar płytek, a co za tym idzie ƒƒłatwość układania.


Kolorystyka i cyfowe dekoracje płytek
Po długim okresie mody na minimalizm, który charakteryzował się bardzo jasnymi kolorami, ostatnio coraz częściej pojawiają się płytki w nasyconych, jaskrawych barwach oraz barwne dekoracje z motywami kwiatowymi, geometrycznymi, także odwzorowującymi na płytkach obrazy z fotograficzną dokładnością. Modne stają się dekoracje, jakie można spotkać w starych domach we Włoszech, na Kubie czy Ameryce Łacińskiej, nawiązujące do klimatu lat 60. ubiegłego stulecia. Cyfrowy druk umożliwia ponadto wykonywanie dekoracji na płytkach, które nie mają płaskiej powierzchni. Coraz więcej jest tzw. płytek strukturalnych, czasami z głębokim reliefem lub dużymi wypukłościami. Idealnie odwzorowuje się np. grafikę i strukturę kamieni oraz drewna.