Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Ceramika Paradyż i Fundacja Architektury ratują warszawskie mozaiki

Mozaiki, jako jedna z form dekoracji plastycznych w architekturze, przeżywały swoisty renesans w powojennej Polsce. Kolorowe, o niepowtarzalnym charakterze mozaiki, zdobiły obiekty użyteczności publicznej, budynki mieszkalne, wnętrza kawiarni i sklepów, przyciągały wzrok przechodniów swoimi abstrakcyjnymi formami. Niestety, te niezwykłe dzieła sztuki obecnie są bardzo często skuwane lub ukrywane, np. pod warstwę betonu, farby, podczas prac modernizacyjnych.

Akcja Ceramiki Paradyż i Fundacji Architektury „Ratujemy Mozaiki” ma na celu przywrócenie im dawnego blasku i ich ochronę przed całkowitym zniszczeniem.

Image Image

W marcu 2012 roku w Space Design w Warszawie odbył się jednodniowy wernisaż wystawy fotografii Michała Radwańskiego pt. „Mozaiki warszawskie”. Kuratorem wystawy był światowej sławy designer Janusz Kaniewski.
Jedną z dwudziestu fotografii warszawskich mozaik zaprezentowano w nietypowy sposób - nadrukowano ją na płytki ceramiczne, w jednym z zakładów Ceramiki Paradyż, tworząc obraz o powierzchni ponad 5 m2.

Informacje o wszystkich działaniach związanych z akcją „Ratujemy Mozaiki" są na stronie www.ratujemymozaiki.com.