Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

MISTRZ GLAZURNIK RADZI: jak układać mozaikę

mozaika, układanie mozaiki Układanie mozaiki

Przed przystąpieniem do montażu mozaiki należy zwrócić uwagę na wiele czynników wpływających na końcowy efekt. Prace należy rozpocząć od odpowiedniego rozplanowania rozmieszczenia mozaiki. Jeśli jest taka możliwość, to mozaika powinna być układana bez docinania (przycięcie spowoduje utratę jej walorów dekoracyjnych). Podczas projektowania najlepiej dopasować wielkość zabudowy wanny, podestów czy murków do formatu mozaiki.

Warunkiem uzyskania ładnej okładziny z mozaiki jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono idealnie równe, gdyż mozaikę układa się na cienką warstwę kleju. Często zdarza się, że mozaika ma inną grubość niż płytka, która z nią licuje. Jest wiele sposobów na wyrównanie grubości obu płaszczyzn i z reguły każdy glazurnik ma własną metodę.

Do mocowania mozaiki należy stosować zaprawę klejową o wysokiej przyczepności klasy minimum C2 S1. W przypadku, gdy mozaika szklana nie ma wykonanej przez producenta warstwy kontaktowej na spodzie poszczególnych elementów, wówczas należy użyć dwuskładnikowego (najlepiej białego) kleju klasy C2 S2 lub kleju do szkła. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie spoiny epoksydowej, która posłuży zarówno do przyklejenia mozaiki, jak i fugowania. Pozwoli to uniknąć przebarwień.

Fugowanie mozaiki należy wykonać za pomocą zapraw do spoinowania bardzo dobrej jakości. Mała grubość płytki naraża fugę na zbyt szybkie odparowanie wody, co uniemożliwia wiązanie. W mozaice jest duża procentowo powierzchnia fug, dlatego też zaleca się stosowanie zapraw epoksydowych ze względu na dużą wytrzymałość i łatwiejsze utrzymanie w czystości.