Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

8. Warszawskie Spotkania Ceramiczne

8. Warszawskie Spotkania Ceramiczne 16 czerwca br. po raz ósmy miłośnicy i twórcy ceramiki artystycznej wzięli udział w Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych, które odbyły się na terenie Centrum Promocji Kultury (CPK) Dzielnicy Praga-Południe. Spotkania zostały zainicjowane przez obecnego prezesa Związku Ceramików Polskich - Darka Osińskiego. Tegoroczna impreza obejmowała m.in. kiermasz ceramiki oraz polowe warsztaty układania mozaiki, lepienia i toczenia na kole garncarskim przedmiotów z gliny, Wystawę Ceramiki na Wodzie oraz minisympozjum poświęcone historii ceramiki. W tym roku edycję minisympozjum połączono z miniwystawą zorganizowaną przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych obchodzący 60. rocznicę działalności.
Podczas sympozjum wygłoszono 6 referatów poświęconych głównie aktualnym osiągnięciom i działalności ICiMB. Obecnie prace badawcze koncentrują się na nanotechnologii tworzyw ceramicznych znajdujących zastosowanie w medycynie oraz przemyśle maszynowym i informatyce. W ICiMB kontynuowane są także prace na potrzeby ceramiki, np. dotyczące technologii szkliw, barwników, farb czy tworzyw ceramicznych na bazie surowców ilastych. Jednym z ciekawszych realizowanych projektów jest próba odtworzenia technologii ceramiki ogrodowej Chausseestaub, która została zniszczona podczas II wojny światowej.
Ósmym Warszawskim Spotkaniom Ceramicznym towarzyszył wernisaż ceramiki Pracowni Grześkiewiczów zorganizowany z okazji 99. urodzin wybitnego polskiego ceramika Lecha Grześkiewicza, absolwenta Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest on również twórcą oryginalnych, wspaniałych monumentalnych mozaik ceramicznych, które można podziwiać m.in. w kościele św. Jakuba w Warszawie, Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie czy w wejściu do teatru w Lublinie. Te wspaniałe tradycje kontynuuje z powodzeniem już trzecie pokolenie Grześkiewiczów, odnosząc sukcesy na wystawach w kraju i za granicą.