Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Surowce skalne dla przemysłu płytek ceramicznych

Polski przemysł płytek ceramicznych o rocznym potencjale produkcyjnym szacowanym obecnie na 125 mln m2 zużywa ok. 1 mln t surowców skaleniowych oraz ok. 1 mln t surowców ilastych, glin biało wypalających się i kaolinów. W związku z planowanym uruchomieniem nowych zakładów (np. Valdi Ceramika w Stąporkowie) oraz rozbudową istniejących fabryk (np. planowany wzrost mocy produkcyjnych w Cersanicie do 100 mln m2), zapotrzebowanie na surowce skalne w najbliższych latach będzie wzrastało.

Zużywane do produkcji płytek surowce skalne tworzyły się przez miliony lat w odległych epokach geologicznych i są to materiały nieodnawialne. To, co dla producentów płytek wydaje się wystarczającymi zasobami produkcji w najbliższych 20-50 latach jest bardzo iluzoryczne z wielu przyczyn, które spróbuję omówić. Chciałbym, aby ten artykuł stał się przyczynkiem do dyskusji zainteresowanych stron nad bazą surowcową dla polskiego przemysłu płytkowego w poczuciu odpowiedzialności i świadomości oddziaływania na środowisko naturalne.