Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Hydroizolacje w pomieszczeniach mokrych

Zalanie pomieszczeń niższych kondygnacji to najbardziej oczywista konsekwencja braku hydroizolacji podpłytkowej w pomieszczeniu mokrym, takim jakim jest łazienka czy pralnia. Konsekwencje takiego błędu to także: odspojenia lub pękanie płytek, zniszczenie podłoża pod płytkami, rozwój korozji biologicznej, czyli wzrost grzybów i glonów. Nie tak dawno otrzymałem takie oto pytanie od glazurnika: W firmie, w której pracuję, mój kierownik stwierdził, że w miejscu, gdzie ma być prysznic, nie musi być stosowana folia w płynie. Czy to jest prawidłowe rozwiązanie? Ja twierdzę, że złe, a jak Pan myśli? Rzecz jasna – odpowiedziałem, że to złe rozwiązanie. Wsłuchałem się jednak w rozmowę pomiędzy kierownikiem i pracownikiem. Oto ta dyskusja. Kierownik – teraz fugi i płytki są znacznie mniej nasiąkliwe, więc same  zabezpieczą podłoże przed zawilgoceniem. Pracownik – faktycznie, materiały  okładzinowe mają znacznie lepszą jakość niż kilka lat temu, ale nadal nie są w stanie stworzyć jednolicie szczelnej warstwy. Mogą jedynie ograniczać przenikanie wody. Nawet przy użyciu najlepszych materiałów (płytek niskonasiąkliwych i fudze epoksydowej), istnieje możliwość przedostania się wody pod okładzinę (pęknięcia płytek, odspojenie się fugi od krawędzi płytek, nieszczelność przy baterii, akcesoriach łazienkowych, kratce kanalizacyjnej itp). I zawilgocenie gotowe.