Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Piękny i trwały taras

Tarasy czy balkony możemy zaliczyć do jednych z najtrudniejszych do wykonania elementów budynku. Miejsca te powinny być wykonane w sposób zapewniający trwałość przez lata. Trzeba pamiętać o tym, że są one nieustannie narażone na oddziaływanie wielu czynników, takich jak woda, niska temperatura zimą oraz duże nasłonecznienie latem. Należy zwrócić uwagę, że taras lub balkon to nie tylko dobrze dobrana okładzina ceramiczna, ale również jego odpowiednia konstrukcja. Inna będzie konstrukcja tarasu na gruncie, a inna nad pomieszczeniem ogrzewanym czy nieogrzewanym.

Odpowiednia konstrukcja

Wykonawcy często zapominają, że miejsca tego typu muszą być wykonane z odpowiednim spadkiem (około 2%), aby woda nie zalegała na tarasie czy balkonie. Spadek ma być wykonany na zewnątrz, częstym błędem bowiem jest jego brak lub co gorsza spadek do wewnątrz. Trzeba też pamiętać o wykonaniu odpowiednich warstw izolacyjnych. Jeśli taras znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, to oprócz odpowiedniej hydroizolacji należy wykonać warstwę termoizolacji oraz paroizolacji. Hydroizolacje muszą zachodzić ok. 10 – 15 cm na ścianę budynku, a nie tylko znajdować się na powierzchni poziomej.