Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Renowacja posadzek w obiektach zabytkowych

mgr inż. Henryk Pieczarowski

Przed rozpoczęciem remontu posadzki w obiekcie zabytkowym należy ocenić stan techniczny budynku (szczególnie okładziny ceramicznej) i przygotować projekt prac renowacyjnych i konserwatorskich, który musi być zatwierdzony przez konserwatora zabytków, nadzorującego również prace realizowane przez firmę posadzkarską. Na podstawie zatwierdzonego projektu prac remontowo-konserwatorskich powinny być sporządzone szczegółowe umowy pomiędzy inwestorem a wykonawcą, a także z każdym podwykonawcą robót. W umowie trzeba zawrzeć: zakres remontu, harmonogram prac oraz kosztorys przedwykonawczy. W interesie zleceniobiorcy jest również uzgodnienie, już na tym etapie, warunków odbioru prac, zwłaszcza tych, w przypadku których w polskich przepisach nie ma lub są nieprecyzyjnie określone wymagania.

 

W artykule ponadto: wskazówki, jak powinna być skonstruowana umowa pomiędzy inwestem a wykonawcą, praktyczne porady związane z usuwaniem starej okładziny i renowacją spoin oraz na co zwracać uwagę przy odbiorze robót.