Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Korytarz: przymus czy przyjemność?

korytarz, jak urządzić hol, jak urządzić korytarz

Strefa wejściowa – wiatrołap, hol lub korytarz – jest pierwszym pomieszczeniem, które zobaczą odwiedzający, wizytówką naszego mieszkania, dlatego też uważam, że należy mu się podobna uwaga, jaką poświęcamy np. łazience czy kuchni. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych powierzchni, gdzie największe znaczenie ma ergonomia.

Jak urządzić hol i korytarz?

Małe hole i korytarze powinny być urządzane w sposób nieograniczający swobody poruszania się na niewielkiej przestrzeni. Nie starajmy się na siłę upchać tam szafy i kilku innych mebli. W niewielkich pomieszczeniach niezwykle istotne jest właściwe oświetlenie, które – oprócz kwestii praktycznych – pozwala na budowanie nastroju i ukrycie ewentualnych mankamentów wnętrza, jak np. szereg drzwi do innych pomieszczeń w domu. Ściany i podłogi małych holi i korytarzy powinny być jasne, w przypadku płytek ceramicznych zalecane są duże formaty.

Dobrym sposobem na długi korytarz będzie zamontowanie szafy na jego końcu, jednak pod żadnym pozorem nie może to być szafa z lustrem. Mebel powinien na tyle kolorystycznie odznaczać się od ścian, by stanowił optyczne zamknięcie długiej przestrzeni. Przydadzą się też niewielkie szafki, stoliki bądź toaletki.

Podłogi i ściany w wiatrołapie, holu i korytarzu można wykończyć różnymi materiałami (drewno, ceramika, tkaniny). Jednak ze względu na trwałość i względy praktyczne polecam płytki ceramiczne, które ułożone również na ścianach z powodzeniem zastąpią farbę czy tapetę.