Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Renowacja posadzek w Liceum im. Władysława IV w Warszawie

mgr inż. Henryk Pieczarowski

W ramach projektu „Rewitalizacja budynków zabytkowych części Pragi” zrealizowano zamówienie publiczne „Renowacja zabytkowego budynku LO im. Króla Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej 38” finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę, dzielnicę Praga-Północ. Ten przepiękny budynek, wpisany do rejestru zabytków w 1983 r., o architekturze wczesnego modernizmu z elementami dekoracji secesyjnymi powstał w latach 1905-1907 wg projektu Władysława Adolfa Kozłowskiego przy znacznym wsparciu finansowym Juliana Różyckiego.

Obecny remont kapitalny budynku odbywa się po raz pierwszy po ponad 100 latach intensywnej eksploatacji jako placówki szkolnej oraz po zniszczeniach wojennych. Wynik renowacji elewacji i zegara można podziwiać już od 2006 r. W 2011 r. zakończono renowację parkietów, posadzek i schodów na parterze i pierwszym piętrze części szkolnej budynku oraz renowację wykładziny ceramicznej w bramie przejazdowej na dziedziniec szkoły zgodnie z projektem rewitalizacji zabytkowego Zespołu Szkół nr 15 autorstwa Bartosza Kozłowskiego. Wszystkie prace renowacyjne były prowadzone przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Pewną specyfiką tej realizacji była konieczność wykonywania prac w czasie trwania roku szkolnego tak, aby nie zakłócać procesów dydaktycznych.

Ze względu na dużą wartość zabytkową zachowanych posadzek ceramicznych zalecono ich oczyszczenie oraz wymianę uszkodzonych płytek na nowe o wzorze zgodnym z istniejącymi (na zdjęciach posadzka przed i po renowacji).