Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Gatunki inne niż pierwszy

Monika Gibes

Żadne przepisy nie określają, czym są płytki ceramiczne w gatunku innym niż pierwszy. Norma PN-EN 14411 Płytki ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, właściwości i znakowanie, która klasyfikuje płytki oraz określa ich parametry fizyczne, odnosi się tylko i wyłącznie do produktów w pierwszym gatunku. W normie pojęcie drugiego czy trzeciego gatunku płytek ceramicznych nie istnieje.

A zatem to, co dotyczy gatunków innych niż pierwszy, jest nieunormowane, a więc umowne, w tym również nazewnictwo. Niektóre fabryki numerują gatunki niższe niż pierwszy, inne oznaczają je literami, np. MS, COM lub PJ i tylko wewnętrzne ustalenia producentów decydują o tym, co kryje się pod określonym oznaczeniem.

Czy w związku z tym płytki, które nie są w pierwszym gatunku, powinny być sprzedawane? Tak, pod warunkiem, że ma się świadomych sprzedawców, którzy potrafią wyjaśnić kupującym, z jakiego rodzaju towarem mają do czynienia. Klienci muszą być świadomi, że dokonują wyboru produktu, który w momencie zakupu jest pewnego rodzaju niewiadomą.